Bezrobocie kobiet w Polsce w porównaniu do krajów UE

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów gospodarczych i społecznych naszego kraju. Problem ten szczególnie dotkliwy jest dla kobiet, gdyż ich sytuacja na rynku pracy jest gorsza od sytuacji mężczyzn. Wśród kobiet występuje wyższa stopa bezrobocia oraz niższy wskaźnik zatrudnienia i niższy współczynnik aktywności zawodowej. Poza tym to kobiety w Polsce przeważają wśród osób długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci. Jak widać sytuacja Polek pod względem zatrudnienia nie należy do najlepszych. Jak to się ma do krajów Unii Europejskiej? Czy mieszkanki innych krajów europejskich borykają się z takimi samymi problemami co Polki?

 

Stopa bezrobocia kobiet w Polsce i całej UE

Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej, stopa bezrobocia dla Polski wynosiła w czerwcu tego roku  9%,  bezrobocie kobiet wyniosło 9,5% zaś bezrobocie mężczyzn 8,7%.  Stopa bezrobocia dla UE wyniosła 9,4%, w tym 9,5% dla kobiet i 9,2% dla mężczyzn. Porównując Polskę z wszystkimi krajami Unii Europejskiej, w obu przypadkach bezrobocie kobiet jest wyższe od bezrobocia mężczyzn. Poza tym bezrobocie kobiet w obu obszarach wyniosło tyle samo czyli 9,5% [1].  

W porównaniu do innych krajów( Hiszpania, Grecja) gdzie kryzys gospodarczy szczególnie dał się we znaki, Polska znajduje się w dużo lepszej sytuacji. Jednak warto zwrócić uwagę na kraje, w których bezrobocie kobiet jest dużo niższe niż w Polsce. Są to przede wszystkim kraje takie jak: Holandia, gdzie bezrobocie kobiet wynosi zaledwie 4.0%,  Austria(4.1%) oraz Niemcy i Luksemburg, gdzie w obu przypadkach bezrobocie kobiet wyniosło 5,7%.  Należy więc zastanowić się jakie są przyczyny lepszej sytuacji kobiet na tamtejszych rynkach pracy.

 

Co wpływa na wysoką aktywność zawodową kobiet w krajach Unii Europejskiej?

Kraje, w których odnotowano niską stopę bezrobocia kobiet, charakteryzują się przede wszystkim sprawnie funkcjonującą gospodarką o wysokim poziomie konkurencyjności. Poza tym od lat wspierają one działania na rzecz równouprawnienia i aktywności zawodowej kobiet. Uskuteczniają również programy na rzecz równych szans dla kobiet i mężczyzn oraz w celu ochrony pracy kobiet. Ważną kwestią dotyczącą pracy zawodowej kobiet w tamtych krajach jest także to, że popularne stały się tam elastyczne formy zatrudnienia, głównie telepraca. W Holandii zatrudnienie kobiet poprzez niestandardowe formy aktywności zawodowej jest postrzegane jako zjawisko pozytywne dla gospodarki kraju. Dzięki temu tamtejsze urzędniczki, księgowe czy chociażby dziennikarki mogą pracować w domu, godzić przy tym obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. W Polsce taki system pracy jest nadal mało popularny. Praca zawodowa kojarzona jest przede wszystkim z pracą w firmie.  

Ważną kwestią związaną z wysoką aktywnością zawodową kobiet w innych krajach europejskich jest bez wątpienia dostęp do usług opiekuńczych. W Szwecji aż 39,5% dzieci do lat 3 jest objętych opieką w instytucjach, w czasie gdy ich matki pracują zawodowo. Dla porównania w Polsce jest to zaledwie 2%. Jeśli chodzi o dzieci w wieku 3-5 lat, tylko 36,2% z nich korzysta w Polsce z opieki instytucjonalnej. Natomiast we wspomnianej już Szwecji jest to 86,6% dzieci. W Polsce dużą przeszkodą jest nadal zbyt mała liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. Poza tym nie wszystkie kobiety mogą liczyć na pomoc ze strony rodziny w opiece nad dziećmi, dlatego zostają w domu i rezygnują z pracy zawodowej.  

 

Pomimo wielu zmian gospodarczych oraz wstąpieniu Polski w poczet krajów Unii Europejskiej, Polki nadal znajdują się w trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż Europejki. Mimo, iż światowy kryzys gospodarczy w mniejszym stopniu dotknął polską gospodarkę niż inne kraje Europy to wskaźnik bezrobocia, szczególnie wśród kobiet jest nadal wysoki.  Dlatego Polska powinna powziąć działania, na wzór krajów europejskich, aby zredukować bezrobocie wśród kobiet.




[1]http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-01082011-AP/EN/3-01082011-AP-EN.PDF

Uczestniczki

sara3220's picture
sara3220
alina87's picture
alina87
emilija's picture
emilija
Marta Klimczak's picture
Marta Klim
scrubor's picture
scrubor
Ima's picture
Ima
poriks's picture
poriks
claudia10's picture
claudia10
Marta Ostrovska's picture
Marta Ostr
wibag's picture
wibag
kostunj's picture
kostunj
majeczka2022's picture
majeczka20

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!