Coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, opuszcza swój kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszego życia. Decydują się na to często osoby młode, które po skończeniu studiów nie mogą znaleźć pracy oraz osoby długotrwale bezrobotne, które traktują wyjazd jako ostatnią deskę ratunku. Emigracji tej sprzyja wiele okoliczności, przystąpienie Polski do krajów Unii Europejskiej lub chociażby niedawne otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Jednak szukanie pracy za granicą niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli nie mamy znajomych lub rodziny w kraju, do którego planujemy się udać i szukamy pracy na własną rękę możemy trafić na nieuczciwego pośrednika pracy. Lepiej nie nawiązywać współpracy z agencjami, które nie mają swojej siedziby a jedyną możliwością kontaktu jest numer telefoniczny, ponieważ oferowana przez nie praca może okazać się nielegalna, co niebezpieczne jest szczególnie dla kobiet. Aby uniknąć takich sytuacji warto szukać pracy za pośrednictwem pewnych i sprawdzonych agencji i instytucji pośrednictwa pracy. Jedną z nich jest bez wątpienia Eures.
EURES to międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy w Europie. Jako cel stawia sobie promowanie i ułatwianie mobilności zawodowej pracowników, poprzez doradztwo i informowanie o nowych ofertach pracy w wybranych krajach UE. Na stronie internetowej Euresu: http://www.eures.praca.gov.pl/ mamy dostęp do bazy ofert pracy w zależności od stanowiska pracy i kraju do którego chcemy się udać. Mamy także możliwość przefiltrowania ofert pracy pod względem wymaganej znajomości języka, który dla wielu osób stanowi główną przeszkodę. Każda oferta pracy zamieszczona na tym portalu zawiera informacje takie jak: kraj zatrudnienia, wymagania wobec kandydatów, wynagrodzenie i warunki zatrudnienia oraz sposób składania aplikacji. Poza tym na stronie internetowej Euresu możemy także umieścić swoje cv, znaleźć informacje o międzynarodowych targach pracy lub po prostu poczytać o warunkach życia i pracy za granicą. Znajdziemy tam również informacje na temat bezpiecznych wyjazdów do pracy, zakwaterowania oraz dokumentów, jakimi musimy dysponować przed wyjazdem do innego kraju. Warto wiedzieć, że ta sieć międzynarodowego pośrednictwa pracy współpracuje z Wojewódzkimi Urzędami Pracy, gdzie pracują przedstawiciele Euresu, którzy udzielają informacji o ofertach pracy, warunkach zatrudnienia i życia za granicą oraz o sytuacji europejskiego rynku pracy.
Eures oferuje swoją pomoc nie tylko osobom szukającym pracy, ale także pracodawcom chcącym zatrudnić osobę z innego kraju. Pracodawca umieszczając ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy za pomocą Euresu ma zagwarantowane, że będą go czytać zainteresowane osoby z całej Europy.
W przypadku, gdy planujemy znalezienie pracy lub kontynuowanie nauki za granicą warto pamiętać o jeszcze innej instytucji powstałej z ramienia Unii Europejskiej, która nam to ułatwia. Jest nią Europass, za pomocą której możemy utworzyć europejskie dokumenty zawodowe, niezbędne przy poruszaniu się na tamtejszym rynku pracy.
EUROPASS to instytucja, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w związku z otwarciem rynków pracy krajów UE. Ma ona na celu prezentowanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych osób poruszających się po europejskim rynku pracy, w sposób zrozumiały, czytelny i przejrzysty. Dokumenty Europass to inaczej portfolio dokumentów, które obowiązują na obszarze Europy. Składa się na nie 5 dokumentów:
Europass – Curriculum Vitae, czyli życiorys zawodowy sporządzony zgodnie z europejskim wzorem.
Europass – Paszport Językowy, który zawiera informacje o znajomości języków obcych, formach kształcenia, certyfikatach językowych oraz dotychczasowych sposobach wykorzystania języków obcych. Ważne jest to, że ocena umiejętności językowych w tym dokumencie tworzona jest na podstawie tabeli samooceny, w której możemy wykazać umiejętności językowe nabyte także drogą samokształcenia, na którą nie mamy przecież potwierdzenia pisemnego.
Europass – Suplement do Dyplomu, zwiększa czytelność na europejskim rynku pracy dyplomów wydawanych przez polskie uczelnie wyższe.
Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, o który powinny postarać się osoby, które ukończyły ponadgimnazjalne szkoły zawodowe, ponieważ zawiera on opis umiejętności i kompetencji, które dowodzą naszych uprawnień do wykonywania zawodów.
Europass – Mobilność, który przedstawia okresy naszej dotychczasowej nauki, szkolenia bądź praktyki, w którymś z krajów europejskich. Mogą to być na przykład praktyki zawodowe bądź semestr nauki organizowany przez uczelnię wyższą w ramach wymiany studenckiej.
Decydując się na szukanie pracy lub kontynuowanie nauki poza granicami naszego kraju, warto zaopatrzyć się w te dokumenty, gdyż w znacznym stopniu ułatwią szukanie pracy i poruszanie się na europejskim rynku pracy. W każdym kraju należącym do UE działania związane z wydawaniem dokumentów Europass koordynuje Krajowe Centrum Europass. Jako członkowie Unii Europejskiej możemy ten dokument otrzymywać bezpłatnie. W przypadku Europass – CV oraz Europass – Paszport Językowy, możemy je wypełnić on-line za pomocą strony internetowej Europassu a nastepnie zapisać na dysku komputera bądź wydrukować. Dostępne są również wzory tych dokumentów, które mogą okazać się pomocne przy konstruowaniu naszych własnych „europassów”. Natomiast pozostałe dokumenty wydawane są przez uprawnione do tego instytucje. Szczegółowe informacje znaleźć można pod adresem: http://www.europass.org.pl/
BerQuit
|
paula.blaz
|
evelle
|
Agnieszka
|
annaserden
|
Kinga Mali
|
Gosia13
|
magda1975
|
Krakatau
|
Urszula Pa
|
ana_85
|
mduczmansk
|