Wspieranie aktywności zawodowej kobiet kierowane jest do kobiet wracających po przerwie na rynek pracy, kobiet nie posiadających doświadczenia i kwalifikacji zawodowych oraz co szczególnie ważne kobiet zwolnionych z pracy z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Kobiety zwalniane z pracy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, trudno im znaleźć nowe zatrudnienie a nierzadko są one jedynymi żywicielkami rodziny lub mają duży wkład w budżet domowy, bez którego trudno pogodzić koniec z końcem. Okazuje się, że kobiety są częściej niż mężczyźni zwalniane z pracy. Pracodawcy wolą inwestować w mężczyznę, wysyłając go na studia bądź szkolenia, aby uniknąć jego zwolnienia, gdyż uważają, że są oni bardziej dyspozycyjni niż kobiety. Z tego względu kobietom zwalnianym z pracy należy się pomoc i wsparcie, na przykład w formie outplacementu.
Czym jest outplacement?
Outplacement to nic innego jak wsparcie udzielane zwalnianym pracownikom, dzięki którym łatwiej jest im poruszać się po rynku pracy i znaleźć nowe zatrudnienie. Pomoc w ramach outplacementu polega na kształtowaniu w zwalnianych pracownikach umiejętności pozwalających rozwijać karierę zawodową, realizować plany zawodowe i przede wszystkim nabywać umiejętności poszukiwania nowego zatrudnienia i autoprezentacji podczas rekrutacji. Outplacement kojarzony jest przede wszystkim ze wsparciem udzielanym przez pracodawców jednak coraz częściej jest on realizowany przez różnego rodzaju instytucje i fundacje, które w ramach projektów społecznych udzielają tej formy wsparcia. Outplacement realizowany w takiej formie składa się z poradnictwa zawodowego i psychologicznego, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe np. szkoleń teleinformatycznych oraz kursów zawodowych ułatwiających znalezienie pracy. W ramach niektórych projektów można uzyskać dofinansowanie do otwarcia własnej działalności gospodarczej.
Outplacement kierowany do kobiet
W Polsce realizowane są obecnie projekty związane z outplacementem, których celem jest wsparcie kobiet, które zostały zwolnione z poprzedniego miejsca pracy. Podobnie jak projekt Eurokobieta, są one współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszy z nich to projekt "Wsparcie metodą outplacement aktywności zawodowej kobiet w regionie lubuskim". Jego celem jest podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych dwustu kobiet z tego regionu. Kobiety te mogą korzystać z usług doradców zawodowych, psychologów, a także doradców prawnych, doradców do spraw marketingu i biznesplanu. Biorą one udział także w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, poprzez które stają się osobami bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy.
Kolejny projekt „OUTplacement nie oznacza, że jesteś OUT” , do którego nabór zaczyna się w sierpniu tego roku, realizowany jest na terenie powiatów w województwie warmińsko-mazurskim. Adresowany jest on zarówno do kobiet jak i mężczyzn, zwolnionych z pracy z przyczyn pracodawcy lub przewidzianych do zwolnienia przez pracodawcę przechodzącego procesy adaptacyjne lub modernizacyjne. W przypadku tego projektu uczestnicy mogą liczyć na pomoc zarówno co do podjęcia zatrudnienia, jak i wsparcie z zakresu samozatrudnienia, którego ważnym elementem jest udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Z związku z popularnością projektów z zakresu outplacementu, w najbliższym czasie jest szansa, że będą one realizowane także na terenie innych województw. Kobiety powinny korzystać z takich form pomocy, ponieważ uczestnicząc w projektach nabywają nowe umiejętności, podnoszą swoje kwalifikacje i zwiększają swoją szansę na znalezienie pracy. Poza tym stały kontakt z kobietami znajdującymi się w tej samej sytuacji zwiększa w nich motywację i konsekwencję w poszukiwaniach pracy. Mogą one także liczyć na wzajemną pomoc nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym.
jozefina
|
beatrisek
|
juliaiza
|
anna-m
|
matylda-82
|
Lucy90210
|
Aneta Spyo
|
Gwarante.p
|
Selenidera
|
mulai
|
danusian
|
Izabella J
|