Sposoby podnoszenia kwalifikacji zawodowych

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Jak powszechnie wiadomo, aby nasza pozycja na rynku pracy była silna, należy cały czas dostosowywać się do jego aktualnych potrzeb i wymagań. Pracodawcy szukają pracowników, którzy są elastyczni i chętni do podejmowania nowych działań, mają szerokie wykształcenie i przede wszystkim permanentnie doskonalą swoje kwalifikacje zawodowe. W jaki sposób można podnosić swoje kwalifikacje zawodowe? Odpowiedź znajdziemy czytając poniższy artykuł.

 

Kursy i szkolenia dla bezrobotnych

Jeśli brak nam kwalifikacji zawodowych lub musimy zmienić kwalifikacje ze względu na trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie, warto wziąć udział w różnego rodzaju kursach bądź szkoleniach, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Najlepiej dopasować je do wymogów rynku pracy. Jeśli interesuje nas rynek lokalny warto najpierw sprawdzić na jakiego rodzaju pracowników jest zapotrzebowanie w naszym terenie. Możemy sami lub przy pomocy doradcy zawodowego wybrać szkolenie i wnioskować do urzędu pracy o jego sfinansowanie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku przerwania szkolenia z własnej winy, zobowiązani jesteśmy do zwrotu jego kosztów. Informacje na temat szkoleń można znaleźć w Internecie, prasie i przede wszystkim w instytucjach szkoleniowych.  Może warto wybrać coś dla siebie?

 

Szkolenia pracownicze

Zdobywać dodatkowe kwalifikacje możemy także w samym zakładzie pracy, w którym pracujemy. Szkolenia pracownicze to świetny sposób zdobycia nowych umiejętności i kompetencji. Są one organizowane przez różne organizacje, placówki, firmy szkoleniowe lub uczelnie wyższe, z którymi współpracę nawiązuje pracodawca. W zależności od branży, w której pracujemy możemy zostać  oddelegowani na szkolenie z zakresu sprzedaży (np. negocjacje handlowe), zarządzania zespołem lub  umiejętności osobistych(soft skills). Dlatego warto sprawdzić jakie możliwości szkolenia oferuje firma, w której pracujemy. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach pomyślne odbycie szkolenia jest warunkiem otrzymania pracy, dotyczy to często prac związanych z usługami telemarketingowymi czyli call center.

 

E-learning

Kolejną formą dokształcania się i zdobywania dodatkowych kwalifikacji są coraz bardziej powszechne e-learningi, czyli nauczanie przez Internet. Wyróżnia się spośród nich tzw. szkolenia twarde oraz szkolenia miękkie. W pierwszym przypadku dotyczą one umiejętności związanych z wykonywaną pracą. Mogą one obejmować naukę przepisów prawnych i znajomości procedur, księgowości, zasad dokumentacji, ale też wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pracy a nawet obsługi maszyn i urządzeń. Natomiast szkolenia miękkie obejmują naukę i doskonalenie umiejętności personalnych czyli rozwój osobisty. Dotyczą one na przykład umiejętności planowania i zarządzania czasem, zasad komunikacji, sposobów motywowania się do pracy lub sposobów wywierania wpływu. Dzięki nauczaniu on-line możemy  doskonalić także kompetencje kluczowe, czyli języki obce oraz jak w przypadku projektu euroKobieta kompetencje informatyczne. 

Dużą zaletą szkoleń i kursów on-line jest to, że przebiegają w domowych warunkach, w związku z czym tempo i czas, które na nie poświęcamy, dostosowujemy do własnych możliwości i potrzeb. Szczególnie przydatne są one dla kobiet wychowujących dzieci, które nie pracując zawodowo, nie chcą pozostać całkowicie bierne w swoim rozwoju zawodowym. Dzięki narzędziom e-learningu takim jak: programy komputerowe, strony internetowe, platformy e-learningowe, fora, czaty i wideokonferencje możemy zwiększać swoje kwalifikacje nie wychodząc z domu.

 

Staż wakacyjny i wolontariat dla studentów

Sposobem podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez studentów są bez wątpienia praktyki i staże wakacyjne. Trwają one zazwyczaj trzy miesiące, niektóre są z nich są płatne, inne bezpłatne ale i tak warto z nich korzystać, gdyż zdobywamy cenne doświadczenie. Staż w firmie pod okiem profesjonalistów pozwala zdobyć praktyczną wiedzę w danej branży, poza tym można w ten sposób  skonfrontować wiedzę wyniesioną z uczelni z realną pracą w danym zawodzie. W trakcie trwania staży studenci mogą także korzystać ze szkoleń dla pracowników firmy, co jest kolejną zaletą stażu. Dzięki stażom wakacyjnym student ma okazję zobaczyć  a nawet sprawdzić na własnej skórze na czym polega praca na stanowisku z którym wiązał przyszłość. Pozwoli to dokonać trafnego wyboru w późniejszym szukaniu pracy zawodowej. Szukanie to będzie bez wątpienia ułatwione dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas stażu, który będzie stanowił ciekawy wpis w CV.

Interesujący wpis w CV studenci mogą uzyskać także dzięki wolontariatowi, w który warto się angażować nie tylko we wakacje, ale też w trakcie całego roku akademickiego. Student, który przez długi okres udzielał się w wolontariacie będzie postrzegany przez  przyszłych pracodawców jako osoba chcąca się rozwijać i pracować, aktywna i lubiąca pracę w grupie. Jeśli chodzi o pracę w wolontariacie zdobywamy w ten sposób także niezbędne na dzisiejszym rynku pracy kwalifikacje miękkie(soft skills) czyli umiejętność pracy w grupie, kreatywność, zarządzanie czasem i umiejętność planowania.  Rok 2011 ogłoszony został przez Radę Unii Europejskiej, Europejskim Rokiem Wolontariatu. W związku z tym okazji, w których studenci mogą nabywać nowe kwalifikacje nie zabraknie. Wiele informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej: http://wolontariat.ngo.pl/

 

Studia finansowane z UE

Wykształcenie to świetna inwestycja w nasz rozwój zawodowy. Jeśli zależy nam na podniesieniu lub uzupełnieniu wykształcenia, warto rozpocząć studia, które są finansowane lub dofinansowane ze środków europejskich, są to studia zarówno I i II stopnia oraz studia podyplomowe. Przykładowe oferty studiów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego znajdują na http://www.efs.pl/ Na stronie tej znajdują się także oferty szkoleń, kursów oraz staży i praktyk, z których mogą korzystać studenci.


Źródłem zdobywania nowej wiedzy i niewątpliwie podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest także uczenie się od bardziej doświadczonych kolegów oraz utrzymywanie kontaktów ze specjalistami z naszej branży. Wymiana informacji, poglądów i nowinek z zakresu naszej dziedziny zawodowej wpływa korzystnie na nasz rozwój zawodowy. Sposobem nawiązywania takich kontaktów, są różnego rodzaje fora internetowe, ale też konferencje, warsztaty i wykłady, gdzie poza zdobywaniem wiedzy nabywamy znajomości z innymi uczestnikami, którzy zajmują podobne stanowiska w konkurencyjnych firmach.

Uczestniczki

MalgorzataNarog's picture
Malgorzata
sklinder's picture
sklinder
KlaudiaG's picture
KlaudiaG
loretta's picture
loretta
AleksandraŚpiewak's picture
Aleksandra
Emma Kościuczyk's picture
Emma Kości
Magdalena89's picture
Magdalena8
Monika M.'s picture
Monika M.
Małgorzata77's picture
Małgorzata
Gosia S's picture
Gosia S
anna_maria_b's picture
anna_maria
MagdalenaC13's picture
MagdalenaC

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!