Dotację na założenie własnej działalności gospodarczej można uzyskać na różne sposoby:
Pierwsza możliwość uzyskania dotacji to działanie, które dotyczy wsparcia założenia działalności gospodarczej w ramach środków UE. Jest to działanie 6.2 PO KL ‘Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia - województwo dolnośląskie’. Działanie z założenia zapewnia następującą formę pomocy dla beneficjentów ostatecznych:
doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (w tym w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej – o ile wszyscy udziałowcy są osobami, które rozpoczęły prowadzenie działalności w wyniku uczestnictwa w projekcie), do wysokości stanowiącej równowartość 40 tys. zł (lub 20 tys. na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej)
wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej, obejmujące m.in. doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu)
promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia poprzez kampanie promocyjno-informacyjne
upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu rozwoju przedsiębiorczości
Działania te mogą być adresowane do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu), w tym w szczególności do:
Programy te realizowane i wdrażane są przez podmioty zwane beneficjentami. Każdy projekt danego beneficjenta ma określony okres trwania, grupę docelową, ilość miejsc. W celu ubiegania się o dotację należy zwrócić się bezpośrednio do wybranych beneficjentów (ich spis dostępny jest w temacie 'Projekty wspierające otwieranie własnej działalności gospodarczej'). Każdy beneficjent ma własne określone procedury rekrutacyjne i organizacyjne (np. rejestracja internetowa lub stacjonarna, etap zgłoszenia biznesplanu, doradztwa, szkolenia etc.), tak więc należy skontaktować się z wybranym podmiotem w celu uzyskania szczegółowych wytycznych. Można ubiegać się o dotację u kilku beneficjentów, jednak sam fakt uzyskania wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności jest możliwe u jednego podmiotu.
Druga możliwość uzyskania dotacji, to dotacja Powiatowego Urzędu Pracy. Dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest przyznawane w ramach środków Funduszu Pracy, w tym przypadku obligatoryjna jest rejestracja w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna (należy wówczas zaczerpnąć szczegółowych instrukcji dotyczących dotacji w Urzędzie Pracy, w którym jest się zarejestrowanym). Istotnym elementem uzyskania dotacji jest pozostawanie jako osoba bezrobotna co najmniej 3 miesiące przed faktem ubiegania się o dotację, chyba że wiek osoby ubiegającej się o dotację nie przekroczył 27 lat. Istotne jest także przedłożenie biznesplanu. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa osoby mogące starać się o dotacje z urzędu pracy: