Finansowanie działalności gospodarczej

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Dostęp do źródeł finansowania własnej firmy, to podstawowy problem u początków działalności gospodarczej z jakimi styka się młody lub początkujący przedsiębiorca. W nielicznych - głównie dotyczących świadczenia mało skomplikowanych usług - przedsięwzięciach można rozpocząć działalność niemal bez żadnych nakładów. Na ogół jednak prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z określonymi inwestycjami finansowymi. I pomijamy tu oczywiście fundusze niezbędne do rejestracji firmy, bo wartość kosztów procedur formalnych zakładania firmy należy uznać za znikome i taka świadomość legła u założeń ustawodawcy, który np. w spółkach prawa handlowego wpłaty udziałów wspólników dla utworzenia kapitału zakładowego nie uznaje za koszty. Chcemy wskazać na konieczność zabezpieczenia fundamentów działania Twojej firmy. Jeśli nawet przyjmiesz, że miejscem wykonywania Twej działalności będzie Twoje mieszkanie, nie będziesz musiał posiadać specjalnych urządzeń czy nawet narzędzi, to konieczność zapłacenia choćby za telefony, które nie zakończą się otrzymaniem zamówienia, obok pokrycia kosztów energii i Twego utrzymania się w kondycji do działania – będą wymagały posiadania rezerw finansowych. Inaczej już po pierwszym miesiącu Twoje marzenia zmienią się w koszmar utrapienia!. A zatem głównym problemem stanie się przetrwanie do pierwszych wpływów. Działalność często zaczyna przynosić dochód dopiero po pewnym czasie. A zatem musisz zgromadzić dostateczny kapitał aby:

uruchomić działalność
• przetrwać wstępny, zwykle „chudy” okres do czasu zaistnienia Twej firmy na rynku.

Uzyskanie kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej w bankach komercyjnych może być bardzo trudne, gdyż zwykle wymaga ono wysokiego zastawu i licznej grupy poręczycieli. Początkujący przedsiębiorca zwykle nie ma zdolności kredytowej, czyli jest w stanie udokumentować wiarygodności kredytowej. Nie posiada bowiem zwykle majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu. Inaczej przecież by go spieniężył, a wtedy nie musiałby być klientem banku. Szczęśliwie obecnie istnieją już instytucje zajmujące się pomocą finansową dla małych przedsiębiorców.


Wsparcia finansowego przeznaczonego na rozpoczęcie działalności gospodarczej poszukać można w następujących instytucjach:

Urząd pracy
- Starosta ze Środków Funduszu Pracy może zrefundować podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, w wysokości do 500 % przeciętnego wynagrodzenia.

Program „Pierwszy biznes”
- Wsparcie przedsiębiorczości uruchomione przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Program ten kierowany jest on do bezrobotnej młodzieży wieku do 25 roku zycia oraz do absolwentów szkół wyższych, którzy nie przekroczyli 27 lat.
- Program ten obejmuje :
szkolenia teoretyczne,
doradztwo praktyczne
oraz dotacje i pożyczki do 40 000 zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach programu „Praca dla młodych” prowadzonego ze współudziałem Banku Gospodarstwa Krajowego);więcej szczegółów znajdziesz pod adresami: www.mgip.gov.pl; www.bgk.com.pl

Fundusz mikro
- Fundusz ten został utworzony przez organizację o nazwie Polsko – Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości mając na celu wspieranie drobnej przedsiębiorczości. O pożyczkę w ramach tego funduszu wnioskować może każdy właściciel małego przedsiębiorstwa (np. małego sklepu czy warsztatu) – jak również osoby, które planują dopiero rozpoczęcie działalności. Pożyczka winna być przeznaczona na cele ściśle związane z prowadzeniem firmy, a zatem głównie na inwestycje związane z utworzeniem lub modernizacją parku maszynowego przedsiębiorstwa produkcyjnego, zakup technologii, zakup towarów, czy w przypadku zupełnie drobnych firm na zakup Lu naprawy urządzeń, remont lokalu. itp. Kwota pożyczki dla stałych klientów może sięgać nawet 150 000 zł, a w przypadku pierwszej pożyczki wynosi od 1000 do 50 000 zł; więcej informacji szukaj na stronie :www.funduszmikro.pl

Stowarzyszenie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw lokalnych
- Jest to organizacja pozarządowa, służąca pomocą osobom bezrobotnym, chcącym podjąć się działalności gospodarczej oraz wspierająca przedsiębiorców z sektora małej i średniej przedsiębiorczości. (MŚP) Stowarzyszenie głównie oferuje usługi informacyjno – doradcze, prowadzi szkolenia i w zależności od sytuacji udziela także pożyczek.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – www.parp.gov.pl
- Organizacja z ramienia rządu polskiego organizująca i nadzorująca wszelkiego rodzaju pomoc publiczną udzielaną przedsiębiorcom. W ramach tej organizacji działają następujące agendy i komórki:

Agencje Rozwoju Reginalnego
- Są to instytucje szczebla wojewódzkiego. Ich zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości w regionie, udzielają wsparcia podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą, głównie poprzez szkolenia, doradztwo oraz system pożyczek i dotacji; szczegółów szukaj na stronie Internetowej pod adresem: www.parp.gov.pl/index/more/131

Punkty Konsultacyjne
- Są instytucjami pierwszego kontaktu dla małych i średnich firm. Ich lista znajduje się pod następującym adresem: www.parp.gov.pl/index/index/268

Punkty Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw
- Świadczą usługi doradcze, informacyjne, szkoleniowe i finansowe. Liste można znaleźć: http://ksu.parp.gov.pl/lista_woj.dolnoślaskie.

Regionalne Ośrodki Szkoleniowe Europejskiego Funduszu Społecznego (ROszEFS)
- Prowadzą szkolenia oraz świadczą usługi doradcze z zakresu upowszechniania programów i aplikowania w ich ramach o środki EFS. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.koszefs.pl

Lokalne Okienka Przedsiębiorczości
- Wydzielone punkty informacyjne przy urzędach gmin, najczęściej przy wydziałach odpowiedzialnych za rejestrowanie działalności gospodarczej. Ich głównym zadaniem jest udostępnianie małym i średnim przedsiębiorcom oraz osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą informacji o działaniach i ofercie PARP, Punktów Konsultacyjnych oraz sieci Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU), a także dostępnych programach wsparcia, http://archiwum.parp.gov.pl/parterinfo

Inne witryny organizacji komercyjnych i pozarządowych: np. www.bierzdotacje.pl

Uczestniczki

tenebress's picture
tenebress
BECIAn's picture
BECIAn
Karolina Wiekiera's picture
Karolina W
paquarette's picture
paquarette
angelikastolarska82's picture
angelikast
martyna86's picture
martyna86
molinesis's picture
molinesis
Eni91's picture
Eni91
Agata_Zakrzewska's picture
Agata_Zakr
deyra23's picture
deyra23
Koziel1987's picture
Koziel1987
wioletakowalczyk's picture
wioletakow

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!