Certyfikacja krok po kroku

Certyfikacja krok po kroku
 
Czyli, co każda Kursantka wiedzieć powinna o procesie certyfikacyjnym
 
Certyfikat jest dokumentem, poświadczającym naszą wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki.  Ale poza tym niesie ze sobą inne możliwości, o których dobrze jest wiedzieć. Dlatego poniżej znajdziecie Panie kilka, mniemam, że ciekawych informacji, o certyfikacie i możliwościach z nim związanych.
 
Czym jest certyfikat kompetencji informatycznych?
 
Jest to przede wszystkim dokument, który nadaje nam uprawnienia na rynku europejskim (certyfikat wydaje Europejski Instytut Certyfikacji Informatycznej EITCI z siedzibą w Brukseli). Ten fakt może istotnie zaważyć na naszą korzyść, gdyż funkcjonujemy w nowej globalnej rzeczywistości, gdzie państwa europejskie otworzyły dla obywateli polskich swoje rynki pracy i coraz przychylniej patrzą na obcokrajowców.
 
W Polsce, taki dokument z pewnością będzie dobrze postrzegany. Na nasze potrzeby zostanie  załączony Dyplom ukończenia szkolenia, który opisuje ile godzin poświęciliśmy na przyswojenie zakresu wiadomości w każdym module. Dlatego sądzę, że żaden pracodawca nie będzie miał trudności z określeniem poziomu przedstawianych mu kompetencji pracowniczych.
 
Omawiane dokumenty będą wyglądały tak jak wzory widniejące poniżej.

 

Co zawiera elektroniczny suplement dyplomu?

Na certyfikacie znajduje się osobisty nr, tzw. CERTIFICATE ID. Jest to pewnego rodzaju kod, pod którym zapisane są nasze dokonania z przebytego szkolenia informatycznego. Jeśli zatem przejdziemy do adresu www.eitci.org/validate widok strony jest następujący:

co oznacza konieczność wpisania Certificated ID (włącznie z EITCA/KC/…) oraz nazwisko właściciela certyfikatu, w takiej formie w jakiej widnieje na certyfikacie (bez polskich znaków).

Po czym otrzymujemy dostęp do tzw. elektronicznego suplementu do naszego dyplomu. Znajdziemy w nim m.in. procentowy wykaz osiągnięć z każdego wybranego przedmiotu.


            Jeśli tylko mamy taką chęć możemy w łatwy sposób pobrać osobisty suplement w wersji PDF lub bezpośrednio go wydrukować. W ten sposób możemy łatwo załączyć go do swoich dokumentów aplikacyjnych lub kompetencyjnych, co może okazać się ich atrakcyjnych wzbogaceniem i uwierzytelnieniem.

Wzór internetowego suplementu do certyfikatu

 
Certyfikat a rozszerzenie umiejętności (II edycja)

Dla Pań, które ukończyły szkolenie, ale chciałyby skorzystać z nowych możliwości i nabyć kolejne umiejętności oraz zapoznać się z wiedzą z przedmiotów, których nie przewidziano w poprzedniej partii materiału, organizatorzy udostępnili II edycję szkolenia. W rozszerzeniu tym znajdziemy takie moduły jak:

  • obsługa pakietu Open Office,
  • podstawowe informacje z wykorzystania technologii internetowych,
  • podstawy grafiki komputerowej,
  • projektowanie stron internetowych
  • technologie sieciowe
  • systemy telepracy
  • zarządzanie projektami informatycznymi

 

Jeśli zdecydujemy się na przerobienie nowych przedmiotów, pamiętajmy, że tak jak poprzednio, musimy zmieścić się z nauką również w 3 miesiące.
 
Wybieramy zatem te partie materiałów, które nas interesują i zwyczajowo zapoznajemy się z wiedzą zawartą w wykładzie, wykonujemy zadania laboratoryjne, wysyłamy raporty i rozwiązujemy testy.
 
Następnie, gdy już zrealizujemy wybrane tematy, wysyłamy ankietę końcową (ocena kursu) oraz podanie do administracji projektu euroKobieta z informacją, że zakończyłyśmy proces dydaktyczny, który polegał na przerobieniu dodatkowych przedmiotów bez przerabiania pakietu obowiązkowego, co wiąże się z dodaniem nowych przedmiotów do suplementu elektronicznego oraz wystawieniem dyplomu ukończenia.  Tym samym dajemy znać organizatorom, że szkolenie zakończono.

Jak wygląda procedura certyfikacyjna?

Gdy raporty i testy zostaną już sprawdzone, drogą mailową zostanie nam wysłana instrukcja dalszego postępowania czyli skąd pobrać umowę oraz jej przysięgłe tłumaczenie a także na jaki adres należy ją odesłać, wypełnioną i podpisaną.

Uwaga! Wypełniając umowę certyfikacyjną należy zapoznać się z tłumaczeniem przysięgłym oraz wypełnić pola umowy zgodnie z tłumaczeniem. (Najczęstszym błędem w wypełnianiu umowy jest wpisanie nr dowodu osobistego zamiast numeru PESEL rubryce Personal ID– informacje pochodzą bezpośrednio od administracji projektu). Dlatego czytajmy tłumaczenie mimo dobrej znajomości języka angielskiego.
Wysyłając umowę pocztą tradycyjną, dobrze jest skorzystać z opcji listu poleconego, by dostać pokwitowanie na wysłany dokument. W razie zaginięcia przesyłki, będziemy mogły dowieść administratorowi, że to nie nasze zaniedbanie.
Po zweryfikowaniu poprawności danych, uzupełnionych na umowie certyfikacyjnej oraz na portalu euroKobieta, Realizator, w imieniu Uczestniczek, wnioskuje o wydanie certyfikatu do Instytucji Certyfikującej w Brukseli.
Natomiast dla osób, które zrealizowały I edycję szkolenia i posiadają już certyfikat a skorzystały z rozszerzenia swoich kompetencji w edycji II, zostanie wydany nowy Dyplom ukończenia szkolenia zaś w elektronicznym suplemencie certyfikatu, nastąpi aktualizacja danych.
Uczestniczki, przerabiające szkolenie po raz pierwszy, otrzymają certyfikat EITCA oraz Dyplom ukończenia szkolenia (opisywane przeze mnie wyżej).
 
 

Podsumowując zatem powyższe wiadomości, sądzę, że każda Kursantka, posiadająca certyfikat, powinna zapoznać się z elektronicznym suplementem, chociażby po to, by zobaczyć jak on wygląda i czy korzystnie będzie się nim posługiwać. Jeśli składamy właśnie dokumenty aplikacyjne w sprawie pracy (a często robimy to przez Internet), możemy także załączyć go w wersji PDF na potwierdzenie naszych umiejętności.
Nie powinnyśmy się także zbytnio sugerować wynikami, zwłaszcza jeśli testy nie poszły tak jak sobie wymarzyłyśmy. Gdy pracodawca będzie miał jakieś obiekcje, zawsze możemy usiąść przy komputerze i pokazać na co nas stać. Poza tym ukończenie każdego testu na 100% budzi obawę, że taki kurs nie przedstawiał wysokiego poziomu.
Nie da się jednak ukryć, że sama koncepcja certyfikacji  (w tak rozwiniętej wersji) jest sprawą dobrze dopracowaną przez organizatorów i z pewnością zapewniającą wiele swobody EuroKobietom.

Autor: Barbara Krzemińska-Pasternak
Grupa redakcyjna projektu euroKobieta

 

Uczestniczki

Agata's picture
Agata
ala85's picture
ala85
g0siaczek66's picture
g0siaczek6
Dora Frankowska's picture
Dora Frank
Liwia's picture
Liwia
polisu's picture
polisu
chojnacka.marta@yahoo.pl's picture
chojnacka.
jrozecka's picture
jrozecka
MajaRajewska's picture
MajaRajews
Aneta's picture
Aneta
Anna Harhala's picture
Anna Harha
kornelia's picture
kornelia

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!