Urlop wychowawczy i macierzyński w życiorysie?

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Każda kobieta na urlopie macierzyńskim i wychowawczym w świetle prawa posiada status pracownika, tzn. osoby zatrudnionej. Stąd też okres spędzony na tego typu urlopie jest wliczany do stażu pracy, a więc nie ma potrzeby informowania potencjalnego przyszłego pracodawcy w życiorysie, iż nastała przerwa w pełnieniu obowiązków oraz ile ona trwała.

Pomimo tego, że CV powinno być przede wszystkim skarbnicą wiedzy na temat wykształcenia, doświadczenia i umiejętności kandydata oraz przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, często staje się wręcz przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy. Niestety zdarza się, iż selekcją życiorysów zajmują się osoby niedoświadczone w tej kwestii lub uprzedzone przez zakorzenione stereotypy i widząc w CV informację o urlopie macierzyńskim mogą z góry odrzucić taką aplikację, nie dając możliwości zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej powracającej na rynek pracy mamie. Nie trzeba chyba wspominać, że pracodawca nie powinien zwracać uwagi na prywatne aspekty życia kandydata, a na jego zaangażowanie i sumienność w pracy. Gdyby jednak zawsze tak było, nie znalibyśmy sytuacji, w której kobieta nie może znaleźć zatrudnienia z powodu swoich macierzyńskich obowiązków, lub jest zwalniana z powodu chęci powiększenia rodziny.

Niekoniecznie jest więc pożądane wyszczególnianie w życiorysie urlopu macierzyńskiego. To prawo kobiet, na równi z prawem do płatnego urlopu w przypadku umowy o pracę: ani jednego, ani drugiego nie musimy zatem wpisywać w CV. Należy jednak pamiętać przed zaaplikowaniem na dane stanowisko, by zweryfikować swój staż pracy: przede wszystkim porównać go z rzeczywistym czasem pracy (tj. policzyć ile dni zostało przepracowanych na danym stanowisku, a ile spędzonych na urlopie). Może się bowiem okazać, że zbyt małe doświadczenie przełoży się bezpośrednio na złe wyniki pracy, zwłaszcza, jeśli obejmowane stanowisko jest relatywnie niezależne.

Dlatego też podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej warto poinformować pracodawcę o wykorzystanym urlopie kontekście doświadczenia zawodowego. Chodzi nie o sam fakt nieaktywności zawodowej przez pewien czas, ale o tym, czy (i jak) urlop wpłynął na obecne kwalifikacje i doświadczenie. Urlop można zawsze przekuć na zaletę: np. pod kątem zyskania większej motywacji do pracy po przerwie z nim związanej.

Nie powinno się specjalnie ukrywać faktu przebywania na urlopach, ponieważ w świadectwach pracy okazywanych przy podpisywaniu umowy o pracę tak czy inaczej znajdują się informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia. Podsumowując: rozmowa o urlopie na rozmowie kwalifikacyjnej - tak, urlop wpisany w CV - niekoniecznie.


źródło: Mazurczyk-Jankowska E., Czy wpisywać w CV informację, że bylam na urlopie macierzyńskim/wychowawczym?
http://articles.cnn.com/2007-05-24/tech/internet.moms_1_moms-internet-business-ebay-sellers?_s=PM:TECH
dostęp: 22.02.2013

Uczestniczki

Mara1980's picture
Mara1980
MartusKc2's picture
MartusKc2
jasmin's picture
jasmin
Agata Anna's picture
Agata Anna
MagdalenaKam's picture
MagdalenaK
Edytka's picture
Edytka
genia's picture
genia
ancia89's picture
ancia89
maryjane949's picture
maryjane94
Malawina87's picture
Malawina87
annaraj4@poczta.fm's picture
annaraj4@p
milkarita's picture
milkarita

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!