Punktualność na medal

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Jak wynika z badań serwisu Pracuj.pl, na ok. 17,5 tysięcy ofert pracy zamieszczonych przez pracodawców jedynie w 50 znalazł się wymóg puktualności potencjalnego kandydata. Co to oznacza? Czyżby zatrudniający nie szukali już pracowników, którzy z zegarkiem w ręku będą realizować wyznaczone zadania i obce im będą spóźnienia do pracy? Niekoniecznie.

I asystent, i manager

Jeśli chodzi o tę cechę pracowniczą, to jest ona szczególnie ważna w niektórych branżach. Z badań portalu Pracuj.pl wynika, że punktualność jest najistotniejsza w branży transportowej (m.in. transport osób i towarów - czyli firmy przewozowe, kurierskie, itp.), ale także w handlu - ponieważ to sprzedawca, który jest “pierwszą linią kontaktu” z kupującym staje się wizytówką firmy. W tym zawodzie ważne jest dostosowanie swojego czasu do potrzeb klienta, a ten z pewnością nie lubi czekać i współpracując ze spóźnialskim może wypracować sobie negatywną opinię o firmie.

Punktualność to też klucz do sukcesu w zawodzie powiązanym z dziedziną szkoleń: jeśli trener odpowiednio wcześnie przygotowuje materiały szkoleniowe i ma czas rzetelnie zająć się każdym aspektem szkolenia dzięki dobrej organizacji czasu, z pewnością jest postrzegany jako profesjonalista. Tę zaletę powinien także posiadać recepcjonista, asystent, oraz przełożony (np. manager projektu), dający przykład swoim podwładnym.

Co znamienne, puntualność jest również stosunkowo rzadko wymienianą cechą w aplikacjach o pracę. Może to wynikać z faktu, iż jest to cecha, którą można łatwo zweryfikować. Nawet podczas samej rekrutacji. Jeśli kandydat spóźnia się na nią, może to już na starcie wiele powiedzieć o jego motywacji.

Punktualna? Oczywiście!

Jak wypracować w sobie punktualność? Jest na to kilka sposobów.

Osoby spóźniające się często mają problem z właściwym organizowaniem czasu rano. Aby się przed tym uchronić, należy jak najwięcej czynności odkładanych na rano przesunąć na wieczór poprzedniego dnia. Takie sprawy jak prasowanie, przygotowanie drugiego śniadania, czy spakowanie teczki są możliwe do załatwienia z wyprzedzeniem. Kobiety często mają problem z porannym doborem garderoby, czego również można uniknąć kompletując strój poprzedniego dnia.

Jeśli spóźnienia są powodowane dosypianiem, należy postarać się zasypiać relatywnie wcześnie, by mieć czas na spokojny sen, a rano nie przedłużać drzemek ustawionych w budziku. Można też poprosić któregoś z domowników o budzenie, jeśli również wstaje o podobnej porze.
Osoby spóźniające się na spotkania powinny prowadzić terminarz spotkań i organizować je najlepiej jak mogą (z uwzględnieniem trasy dojazdu i np. czasu niezbędnego na parkowanie samochodu) - najlepiej z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.
Spóźnialscy muszą też postarać się ograniczyć ilość czynności wykonywanych przed wyjściem do niezbędnego minimum.. Aby poprawić punktualność, należy pamiętać, że część rzeczy, jakimi się rano zajmujemy, możemy z powodzeniem zrobić także po powrocie z pracy (np. przejrzenie prasy lub odpisanie na prywatne maile). Oczywiście istotne jest także, alby ze stosownym wyprzedzeniem wychodzić z domu - trzeba się liczyć z tym, że w drodze do pracy może nas zaskoczyć np. korek na trasie lub awaria pojazdu. Warto więc mieć przynajmniej 15 minut w zapasie, by w razie awaryjnej sytuacji, nawet będąc spóźnionym nie z własnej winy, przybyć do pracy o rozsądnej porze.

źródła: Forbes.pl, Pracownik na czas
http://www.forbes.pl/kariera/artykul/sekcja/rozwoj-osobisty/pracownik-na-czas,8609,1
dostęp: 21.12.2012
www.dobra-rada.pl, Jak poprawić swoją punktualność?

http://www.dobra-rada.pl/jak-poprawic-swoja-punktualnosc_1126
dostęp: 21.12.2012

Uczestniczki

nataliaru's picture
nataliaru
myszeczka's picture
myszeczka
karmana's picture
karmana
beo's picture
beo
Joanna1986's picture
Joanna1986
BeataA's picture
BeataA
Nonnie's picture
Nonnie
kayunqa's picture
kayunqa
Dorota Siwek's picture
Dorota Siw
Iwona Pietras's picture
Iwona Piet
skorpion's picture
skorpion
bachusia's picture
bachusia

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!