Podstawę prawną, która reguluje stosunek telepracy jest ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która jest rozdziałem IIb ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (j.t Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)Zmiany te dodane są w rozdziale IIb zatytułowanym „Zatrudnianie pracowników w formie telepracy”, który szczegółowo reguluje niektóre kwestie dotyczące telepracy, do pozostałych stosuje się zasady ogólne Kodeksu Pracy.
Ustawa o „Zatrudnianiu pracowników w formie telepracy definiuje pojęcie „pracy na odległość”. Zgodnie z ustawą jest to: Praca, która może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Według ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - środki komunikacji elektronicznej to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna. Jak każdy klasyczny stosunek prawny, cechą telepracy jest odpłatność oraz osobiste wykonywanie określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, a także pod jego kierownictwem.
Oprócz definicji telepracodawcy i telepracownika, ustawa określa m.in. możliwości zatrudnienia telepracowników. Umowa o telepracę może zostać zawarta z nowozatrudnioną osobą jak i również może dojść do zmian w obowiązującej umowie, a zatrudniony pracownik może stać się telepracownikiem. W przypadku, gdy dochodzi do zmiany formy zatrudnienia pracownika, powinno to odbywać się za porozumieniem stron niezależnie czy inicjatorem pomysłu jest pracodawca czy pracownik. Jednak pracodawca w miarę możliwości powinien uwzględnić wniosek pracownika o zmianę formy wykonywania pracy. Gdy zostanie ustalona zmiana formy pracy ze stacjonarnej na zdalną, zarówno pracodawca jak i pracownik, w terminie do 3 miesięcy mogą powrócić do wcześniejszego systemu zatrudnienia poprzez złożenie wniosku. Przywrócenie dawnej formy wykonywania pracy powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty złożenia wniosku. Jeżeli telepracownik po upływie 3 miesięcy nie będzie chciał wykonywać pracy zdalnej, pracodawca również w miarę możliwości powinien pozytywnie rozpatrzyć wniosek o zmianę formy pracy.
Zmiana warunków pracy nie może wpływać na prawa i obowiązki przysługujące telepracodawcy i telepracownikowi. Telepracownikow ma prawo tak jak inni pracownicy przebywać na terenie firmy, korzystać z pomieszczeń socjalnych, kontaktować się ze współpracownikami oraz korzystać z prowadzonej działalności socjalnej. Ponadto, zgodnie z art. 6715. § 1. Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, uwzględniając odrębności związane z warunkami wykonywania pracy w formie telepracy. W przypadku chęci podjęcia telepracy, na którą nie wyraził zgody pracodawca lub gdy pracownik odmówił zmiany formy zatrudnienia, nie może on być w jakikolwiek sposób dyskryminowany.
Sylwia Wie
|
Marzena We
|
demi9
|
AgnieszkaS
|
Ezurike
|
magda.mani
|
Lenkova
|
Patrcja90
|
KocurJolan
|
Alicja Now
|
precik_ura
|
sensualsou
|