Telepraca na warsztacie. Fakty i mity o zatrudnieniu mobilnym.

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Telepraca, jako relatywna nowość na polskim rynku pracy, wciąż wzbudza sporo emocji i prowokuje liczne pytania, tym samym często generując wiele niedomówień i niejasności. Jak w rzeczywistości wygląda praca zdalna? Czy nie znając osoby pracującej w tym systemie można zdobyć rzetelne informacje na temat funkcjonowania pracownika w polskich realiach telepracy? Poniżej kilka pytań i odpowiedzi dotyczących tej formy zatrudnienia.

 

Czy praca zdalna wiąże się także ze zdalną rekrutacją?

Zazwyczaj tak jest. Pracodawca zdecydowany na zatrudnienie telepracownika ma już zazwyczaj z góry wykrystalizowaną wizję jego zadań i swoich oczekiwań. Taka rozmowa może więc odbyć się telefonicznie, bądź przy pomocy technologii komputerowych (np. za pomocą wideokonferencji). Pracodawcy bazują w tym wypadku na przesłanym życiorysie i referencjach, a w razie konieczności weryfikują umiejętności przyszłego pracownika zlecając mu wykonanie testów kompetencyjnych (np. dostępnych online). Często też stroną pośredniczącą w zdalnej rekrutacji stają się portale społecznościowe zorientowane na karierę zawodową, np. GoldenLine czy LinkedIn (dlatego też istotne jest posiadanie zaktualizowanego profilu w ww. serwisach).

 

Czy osoby decydujące się na zatrudnienie na zasadach telepracy powinny charakteryzować się sporą dozą samoorganizacji i skrupulatności, czy też wręcz przeciwnie - skoro jest to praca elastyczna?

Podstawową cechą charakteru modelowego telepracownika powinna być zdolność do samodzielnego mobilizowania się w pracy i rzetelność wykonywania przydzielonych zadań bez odgórnej kontroli. Zwłaszcza w kontekście profesji, jakie są najczęściej wykonywane w formie mobilnej: informatycy, copywriterzy, administratorzy stron www czy księgowi muszą cechować się dokładnością i samoorganizacją, ponieważ wymagają tego od nich codzienne zadania, które - zaniedbane - doprowadziłyby do nagromadzenia zaległości i w konsekwencji chaosu i dezorganizacji pracy. Dla wielu osób jest to problem nie do przeskoczenia, wynikający bądź z przyzwyczajeń związanych z pracą stacjonarną (potrzeba stałego “rytuału” wyjścia do pracy i odosobnionego od pieleszy domowych miejsca wykonywania pracy), bądź związanych z brakiem umiejętności samomotywacji (efektywność wynikająca bezpośrednio z kontroli przełożonych).

 

Czy w takim razie nie ma odgórnej konieczności motywowania telepracownika?

Wręcz przeciwnie i pracodawcy najczęściej korzystają z możliwości motywowania finansowego, ponieważ telepracownik generuje obniżone koszty zatrudnienia. Natomiast same warunki wykonywania pracy w domu mogą być motywujące dla zatrudnionego: telepraca ogranicza konieczność dojazdów, zmniejsza wpływ stresu, umożliwia pogodzenie życia zawodowego z prywatnym. Również i pracownik może sam siebie motywować (w sposób pozytywny bądź negatywny): na przykład nagradzając się za pomyślne wykonanie każdego zadania.

 

Czy zdalne zatrudnienie to niekończąca się praca nad zleconymi zadaniami i sobą, czy też wygodne źródło utrzymania?

Każdy typ pracy zdalnej wiąże się ze zwiększoną odpowiedzialnością za jej wyniki, co oczywiście niesie ze sobą podwyższony czynnik ryzyka uzależniony od sumienności i samodyscypliny pracownika. Poniekąd telepraca może być rodzajem pracy na własny rachunek i przedsmakiem samozatrudnienia, gdzie również brakuje przełożonych a efekty starań pracownika są głównym czynnikiem decydującym o “być lub nie być” całego przedsięwzięcia. Taka praca jest strzałem w dziesiątkę dla kogoś, kto nie boi się stawiać sobie wyzwań i chce mieć poczucie kontroli nad sprawowanymi obowiązkami. Telepraca nie jest pracą dla każdego i jest ściśle związana z osobistymi preferencjami - jednak podjęta przez osobę silnie zmotywowaną i dobrze zorganizowaną z pewnością będzie dawać satysfakcję.

źródło:  Marzec M., Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?
http://www.jobs.pl/artykuly/praca_zdalna_%E2%80%93_niezaleznosc_i_swoboda_czy_nieustanny_obowiazek_
dostęp: 26.10.2012

Uczestniczki

eellaa's picture
eellaa
alexp's picture
alexp
gosia k's picture
gosia k
analizam's picture
analizam
victoria1's picture
victoria1
Bonnieu's picture
Bonnieu
Agnieszka Kalandik's picture
Agnieszka
Susana's picture
Susana
paulabiekionis's picture
paulabieki
joanna_kl's picture
joanna_kl
Sympatyczna25's picture
Sympatyczn
kayunqa's picture
kayunqa

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!