Instytucje wspierające przedsiębiorczość i samozatrudnienie kobiet w Polsce

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Polki znajdują się w trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż mężczyźni. Trudności te wynikają między innymi z pozazawodowych ról kobiet, przez które kobieta nie zawsze ma możliwość bycia aktywną zawodowo. Dlatego też istnieje potrzeba wspierania takich form zatrudnienia, które pozwolą im na elastyczne łączenie obowiązków zawodowych z obowiązkami rodzinnymi. Jedną z takich form jest samozatrudnienie czyli zakładanie własnej działalności gospodarczej. W Polsce funkcjonują organizacje, które pomagają kobietom w zakładaniu i prowadzeniu ich własnych firm. Wspierają one szeroko rozumianą przedsiębiorczość, koncentrując się na doradztwie, szkoleniach, pomocy w transferze technologii oraz na wsparciu finansowym. Pomoc ta kierowana jest dla kobiet zakładających własną firmę,  jak i dla przedsiębiorczyń, którym zależy na rozwoju już istniejącej firmy.

 

Międzynarodowe Forum Kobiet

Jedną z kobiecych organizacji, które wspierają przedsiębiorczość i aktywność zawodową kobiet na rynku pracy jest Międzynarodowe Forum Kobiet istniejące od 1993 roku. Jest to organizacja, kierująca swą pomoc do kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą lub dopiero planują ją otworzyć. Misją stowarzyszenia jest także promowanie przedsiębiorczości wśród kobiet i zachęcanie ich do podejmowania wyzwań współczesności, między innymi po to, aby zmienić wizerunek kobiety w społeczeństwie. Siedziba organizacji mieści się w Warszawie przy Szkole Głównej Handlowej, jednak swoje regionalne oddziały posiada także w Gdańsku, Łodzi i Olsztynie. Ich działalność w zakresie przedsiębiorczości kobiet polega na:

-  edukacji ekonomicznej,

-  treningach interpersonalnych,

-  popieraniu kobiet pracujących na własny rachunek,

- rozwijaniu i wzbogacaniu międzynarodowych kontaktów w celu wymiany wiedzy i doświadczeń[1].

 

Konkretnymi działaniami podejmowanymi przez Międzynarodowe Forum Kobiet jest organizowanie w każdy pierwszy czwartek miesiąca spotkań dyskusyjnych, w trakcie których uczestniczki zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania firmą i kształtowania własnego wizerunku kobiety biznesu. Forum organizuje także konferencje międzynarodowe dla szerszego grona odbiorców dotyczące kwestii związanych z przedsiębiorczością i aktywnością zawodową kobiet. Kolejną formą działalności jest także publikowanie czasopisma „Kobieta i Biznes” oraz organizowanie treningów rozwoju osobistego i szkoleń z zakresu prawa pracy dla przedsiębiorstw.

 

Międzynarodowa Fundacja Kobiet w Łodzi

Kolejną organizacją prowadzącą działania na rzecz przedsiębiorczości kobiet jest Międzynarodowa Fundacja Kobiet w Łodzi. Celem działań podejmowanych przez fundację jest między innymi promocja przedsiębiorczości kobiet. W tym celu fundacja organizuje kursy pt. „Moja Mała Firma” przygotowujące kobiety do zakładania i prowadzenia własnych firm. Kobiety te mogą także korzystać z porad prawnych z zakresu przedsiębiorczości. Podobnie jak Międzynarodowe Forum Kobiet, fundacja ta prowadzi także działalność wydawniczą, dotychczas wydane zostały dwa poradniki dla osób bezrobotnych chcących założyć własną firmę pt. „ABC małego biznesu”.

 

Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu

Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu działa od 2004 roku w Gdańsku. Zrzesza ono i integruje zarówno właścicielki firm, jak i kobiety zarządzające firmami. Integracja ta daje im możliwość wzajemnej pomocy, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów zawodowych. Misją Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu jest inspirowanie kobiet do rozwoju, odkrywania nowych pasji i siły płynącej z niezależnego myślenia na rzecz prowadzenia nowoczesnego i społecznie odpowiedzialnego biznesu[2]. Stowarzyszenie współpracuje także z innymi organizacjami kobiecymi w Polsce jak i za granicą.

 

Polki w porównaniu z mieszkankami innych krajów europejskich częściej decydują się na założenie własnej firmy i prowadzą ją z powodzeniem. Jednak wśród przedsiębiorców
i pracodawców kobiet jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn, dlatego potrzebują one dodatkowego wsparcia instytucjonalnego, dzięki któremu łatwiej jest im funkcjonować w gospodarce naszego kraju. Rolę tą pełnią wyżej wymienione organizacje.




[1]http://www.mfk.org.pl/pl/misja-mfk

Uczestniczki

Natalia Cichy's picture
Natalia Ci
karovim's picture
karovim
Arylinka's picture
Arylinka
Agnieszka_Wieczorek's picture
Agnieszka_
IzaKo23's picture
IzaKo23
katarzynabasalyga's picture
katarzynab
keit's picture
keit
dagmara_tybura's picture
dagmara_ty
marta.ruzycka's picture
marta.ruzy
Aneczka1987's picture
Aneczka198
genia's picture
genia
gagus86's picture
gagus86

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!