W poszukiwaniu dobrego stażu

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Rosnące bezrobocie i znaczna konkurencja na rynku pracy dopadają coraz częściej osoby młode - absolwentów studiów, którzy nie mają jeszcze znacznego doświadczenia i obycia w środowisku zawodowym. Z pomocą osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery przychodzą staże i praktyki zawodowe, najczęściej bezpłatne. Na co szczególnie zwracać uwagę wybierając staż czy praktykę i czy w ogóle gra jest warta świeczki?

 

Po co komu staż?

W jakim stopniu staż czy praktyka pomaga w doświadczeniu zawodowym? Na pewno w znacznym, choć niekoniecznie trzeba go traktować jako przygotowanie do wykonywania konkretnych obowiązków na konkretnym stanowisku. Staże i praktyki przede wszystkim bowiem uczą jak funkcjonuje życie zawodowe “od poszewki”: to przyspieszony kurs dorosłości dla kogoś, kto nie miał wcześniej styczności ze zobowiązaniami zawodowymi. Dobre staże i praktyki pozwalają wniknąć początkującemu w strukturę firmy, pokazują mu jak wyglądają obowiązki i odpowiedzialność za nie, dają możliwość wykazania się i poczucia potrzebnym w danej roli. Rozwijają i uczą - nie tyle jak kompleksowo obsłużyć dane stanowisko, ale jak funkcjonować w firmie wśród innych i mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Dodatkowo staż może być drzwiami do kariery - często firmy poznawszy się na stażyście lub praktykancie postanawiają zawrzeć z nim umowę o pracę, ponieważ nie wymaga to przeprowadzania dalszych żmudnych rekrutacji. Jeśli kandydat jest już sprawdzony, może bardzo często liczyć na angaż. Jeśli nawet nie zostanie zatrudniony, praktyki i staże to wartościowe pozycje godne zawarcia w CV: pokazują naszą chęć do pracy i zalążek doświadczenia zyskany w firmie, która nas przyjęła. Zawsze jednak trzeba się upewnić, czy pracodawca zapewnia potwierdzenie odbycia przyuczenia w jego firmie, tj. czy wystawia referencje. Bez nich staż czy praktyki ciężej zweryfikować. Referencje mogą być wystawiane w formie pisemnej; koniecznie trzeba spytać wówczas, czy będą w nich wyszczególnione zadania i osiągnięcia stażysty. Dobrą formą referencji są także te ustne - tzn. w formie dostępu do kontaktu z pracodawcą, który oferował staż.

Firmom z pewnością przydają się stażyści. Niestety często do prac, których nie chce się podjąć nikt ze stałej kadry lub są to czynności typowo “wyrobnicze”: np. żmudne klejenie kopert albo skanowanie dokumentów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować swoje obowiązki jako przyszłego stażysty lub praktykanta. W dodatku firmy organizując praktyki czy staże często umieszczają informację w ogłoszeniu o możliwości stałego angażu po zrealizowaniu praktyk przez aplikanta. Czasami może być to jednak zachęta na wyrost - jeśli w firmie nie ma wakatu, to raczej nie ma co liczyć na zatrudnienie. To na szczęście nie znaczy jeszcze, że nic z praktyk nie będzie. Zostanie doświadczenie, warto jednak zweryfikować, czy to co robiliśmy przydaje się na rynku pracy. Jak to sprawdzić? Można spróbować metodą dedukcyjną - odnaleźć poprzednich stażystów na portalach społecznościowych (np. GoldenLine) wpisując w wyszukiwarkę serwisu „nazwę firmy + staż”. Tak otrzymamy bazę osób, których karierę można zbadać – czy po stażu w naszej firmie od razu dostali pracę czy też może realizowali kolejne staże? Pracują nadal w branży, czy robią coś zupełnie niezwiązanego z doświadczeniem zdobytym podczas stażu?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogłoszenia?

Jest kilka elementów ogłoszenia o staż/praktykę, które trzeba zweryfikować przed wysłaniem swojego CV. Po pierwsze - profil firmy. Sprawdźmy czy jest wiarygodna, poczytajmy o niej w Internecie. Da nam to być może pewien obraz jej działalności: możemy natknąć się na opinie i dyskusje, które pomogą nam w decyzji o tym, czy aplikować do danego miejsca czy też nie.  Zwracajmy też uwagę na treść ogłoszenia: czy padają tam konkretne stwierdzenia (np. segregacja dokumentów, praca w systemie baz danych), czy też niejasne hasła (wspomaganie działu, pełna wyzwań praca w młodym zespole). Te drugie często dają gwarancję, że jednak natkniemy się na parzenie kawy lub telemarketing niż faktycznie rozwijające zajęcia. A propos telemarketingu - pamiętajmy, że staż polegający na pozyskiwaniu klientów nie jest do końca uczciwą praktyką: z pewnością mniej się tam nauczymy niż np. w dziale administracyjnym lub sekretariacie firmy, a większą część czasu spędzimy na wykonywaniu działań handlowych, za które tak naprawdę powinniśmy dostać wynagrodzenie, bowiem przekładają się one na realny zysk firmy. Trzeba też tu wspomnieć o stażach bezsensownych - czyli w obszarach, które bądź nieszczególnie wymagają specjalnego przeszkolenia, bądź nie wniosą wiele do naszych umiejętności zawodowych. Chodzi tu przede wszystkim o oferty, które są próbą pozyskania darmowego lub słabo opłacanego pracownika: staże w telemarketingu, gastronomii (kelnerowanie/obsługa baru), handlu/usługach detalicznych (np. sklepy spożywcze, solaria). Takie “staże” to najlepszy prezent dla nieuczciwego pracodawcy, który zyskuje tanią siłę roboczą. Jeśli nie mamy lepszego wyboru stanowisk stażowych, lepiej postawić na wolontariat w wybranej placówce lub organizacji pozarządowej. Wizerunkowo z pewnością bardziej opłaci się taka współpraca.


 

źródło: infopraca.pl, Jak wybrać dobry staż?
http://weblog.infopraca.pl/2011/09/jak-wybrac-dobry-staz/

dostęp: 24.05.2013

Uczestniczki

g0siaczek66's picture
g0siaczek6
Eliszka's picture
Eliszka
Dorota F's picture
Dorota F
Iwona33's picture
Iwona33
aga_wro's picture
aga_wro
marta5622's picture
marta5622
Joanna Bogdał's picture
Joanna Bog
monika33's picture
monika33
scrubor's picture
scrubor
mata's picture
mata
quelle21's picture
quelle21
karolinalesny's picture
karolinale

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!