Korzyści i straty, które przynosi życiu rodzinnemu praca zawodowa kobiety

No replies
administrator
admin's picture
Offline
Joined: 09.06.2008

Praca zawodowa kobiety jest cechą współczesnej rodziny, w której oboje małżonkowie pracują. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje i następstwa, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Jedni zwracają uwagę na korzyści, które się z tym wiążą, drudzy wyliczają szereg strat dotykających życia rodzinnego, szczególnie dzieci.

 

Straty dla życia rodzinnego 

Pierwszą sprawą, która od razu się nasuwa jest domniemane zaniedbywanie dzieci przez matki, które pracując zawodowo nie mają czasu na opiekę i wychowywanie swojego potomstwa. Wiele matek wraca do pracy niedługo po porodzie, często spotyka je za to krytyka ze strony społeczeństwa, które twierdzi że jest to czas, gdy kobieta obowiązkowo powinna spędzić z dzieckiem. W opinii wielu ludzi kobieta opuszcza w ten sposób swoje dziecko i zachowuje się jak wyrodna matka. Sądzą oni, że obie role zarówno matki jak i pracownicy są ważne, ale rola matki w pewnych okresach życia dziecka powinna mieć zdecydowane pierwszeństwo. Popierają to również psychologowie, którzy twierdzą, że pierwsze trzy lata życia dziecka są niezwykle ważne dla formowania się jego osobowości, nieobecność matki w tym okresie może oddziaływać niekorzystnie na rozwój dziecka. Ponadto ciąża, poród i małe dziecko tak wyczerpują kobietę, że nie jest ona w stanie być wtedy efektywną pracownicą. Ciekawe co na ten temat sądzą kobiety, których ta krytyka dotyczy? Według badań aż 68,3 % matek uważa, iż zarówno kobieta pracująca jak i niepracująca zapewnia dzieciom tyle samo ciepła i bezpieczeństwa oraz podobną ilość czasu na kontakt i oddziaływanie opiekuńczo-wychowawcze. Specjaliści twierdzą także, że pełnienie przez kobiety wielu ról powoduje obniżenie jej zdolności do należytego wykonywania obowiązków związanych z życiem rodziny. Także i w tym przypadku ich zdanie jest sprzeczne z opinią samych kobiet. Badania donoszą, że kobiety aktywne zawodowo twierdzą, że ich praca nie wpływa na zmianę wykonywania ich czynności gospodarczych w obrębie domu.

Kolejną stratą wynikającą z aktywności zawodowej kobiet jest zmiana realizacji zadań macierzyńskich przez kobiety, zwłaszcza te młode. Przede wszystkim rodzą one mniej dzieci, obecny współczynnik urodzeń wynosi 1,29 czyli tyle dzieci rodzi w ciągu życia kobieta w Polsce. Jeżeli ta tendencja się utrzyma to kryzys demograficzny może okazać się długotrwałym problemem w naszym kraju. Kolejny skutek to zmiana wieku, w którym kobieta decyduje się na dziecko, staje się on coraz późniejszy, obecnie wynosi najczęściej 25-29 lat.

Zdaniem socjologów istnieją również negatywne konsekwencje dla relacji małżeńskich. Rywalizacja między małżonkami w sferze aktywności zawodowej wywołuje niekorzystne napięcia i niszczy podział ról w rodzinie. Według  tradycjonalistów praca zawodowa żony a szczególnie jej awans może powodować rezygnację męża z aspiracji zawodowych, co z kolei jest powodem wielu poróżnień i oddalania się od siebie małżeństwa.

 

Korzyści wynikające z pracy zawodowej kobiety

Ważnym argumentem jest to, że praca zawodowa kobiety zapobiegnie ubóstwu rodziny jeśli małżonek kobiety straci pracę. Kobieta staje się wtedy jedynym żywicielem rodziny. Według badań przeprowadzonych przez CBOS na temat opinii Polek dotyczących różnych sfer ich życia najczęściej przytaczaną korzyścią z pracy zawodowej kobiet jest dochód (87%)[1]. Żyjemy w czasach, w których utrzymanie dziecka ciągle wzrasta. Wraz z wiekiem dziecka rosną jego potrzeby, które wymagają niekiedy dużych nakładów finansowych, w związku z tym pensja jednego małżonka może okazać się niewystarczająca.

Dzięki pracy zawodowej kobieta zdobywa także umiejętności i wiedzę, którą może wykorzystać w domu do poprawy jego funkcjonowania. Przykładem jest chociażby zarządzanie przedsiębiorstwem i zarządzanie domem, oba przypadki wymagają kompetencji organizacyjnych, umiejętności planowania i zagospodarowania czasu. Umiejętność negocjacji z pracownikami, ma wspólne cechy z negocjowaniem z dziećmi np. jeśli chodzi o godzinę powrotu do domu po imprezie. W obu przypadkach kobieta musi wysłuchać argumentów i propozycji drugiej strony i podjąć decyzję, czasami nawet idąc na kompromis.

Praca zawodowa dla niektórych kobiet jest też formą odprężenia i wytchnienia od kłopotów rodzinnych, wpływa to na poprawę samopoczucia, które ma odzwierciedlenie w relacjach z członkami rodziny. Z badań nad matkami dzieci trudnych wynika, że matki niepracujące zarobkowo w porównaniu z pracującymi są bardziej nerwowe, więcej karzą dzieci, nastrój w ich domu jest gorszy.

Kolejny pozytyw to kształtowanie u dzieci rodziców pracujących szacunku do pracy matki i ojca. Dzieci te są szybko wdrażane w obowiązki domowe, zasady te przekażą w przyszłości swoim własnym dzieciom. Poza tym wiedząc czym jest praca fizyczna wyrabiają sobie szacunek do wiedzy i kwalifikacji, co może wpływać na ich lepsze efekty uczenia się.

 

Niewątpliwe jest, że praca zawodowa kobiet ingeruje w życie i funkcjonowanie rodziny. Dla jednych rodzin niesie ze sobą więcej strat niż korzyści, dla drugich na odwrót. Aby zapobiec temu pierwszemu, niezbędna jest harmonijna realizacja ról kobiety w obu sferach. Jednak aby tą sytuację ułatwić i przyspieszyć niezbędna jest pomoc rodziny oraz odpowiedzialnych za to instytucji.




[1] J. Osiecka, Opinie kobiet o rodzinie i pracy zawodowej-informacja z badań, Biuro Studiów i Ekspertyz, Warszawa 1994, s. 9.

Uczestniczki

paulina.polek's picture
paulina.po
siunia891's picture
siunia891
Duniabunia's picture
Duniabunia
Monika Prochowicz's picture
Monika Pro
Arylinka's picture
Arylinka
turystka's picture
turystka
MOKIJEWSKAMALGORZATA's picture
MOKIJEWSKA
Alina Stróżyk's picture
Alina Stró
Kowalska Iwona's picture
Kowalska I
cichutka160's picture
cichutka16
Krzysztofa.M.'s picture
Krzysztofa
ewadebicka's picture
ewadebicka

Recent comments


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!